Model: Volkswagen Golf I

Lata produkcji: 1974-1983


Model: Volkswagen Golf GTI

Producent: Norev


Model: Volkswagen Golf D

Lata produkcji: 1976-1980

Silnik: R4, 1471 ccm, 50 KM

 

Seria: Kultowe Auta PRL-u nr 87. / DeAgostini


Geneza powstania modelu Golf sięga końca lat 60., kiedy to zarząd Volkswagen AG podjął decyzję o budowie małego samochodu kompaktowego posiadającego przedni napęd oraz silnik umieszczony z przodu. Prace zaprojektowania pojazdu powierzono w 1967 roku studiu Ital Design pod przewodnictwem Giorgetto Giugiaro. Produkcję pojazdu rozpoczęto w marcu 1974 roku w fabryce w Wolfsburgu. Początkowo oferowany był jako 3 i 5-drzwiowy hatchback.
W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1975 samochód zajął 2. pozycję (za Citroënem CX).

W 1975 roku zaprezentowana została wersja przeznaczona na rynek amerykański oferowana jako Volkswagen Rabbit. W stosunku do europejskiej wersji pojazdu, auto wyróżniało się prostokątnymi reflektorami przednim oraz stylizacją nadwozia.
W 1976 roku zaprezentowana została usportowiona wersja GTI, a także wprowadzono do gamy jednostek napędowych silnik wysokoprężny o pojemności 1.5 l.
W październiku tego samego roku wyprodukowano milionowy egzemplarz pojazdu, a trzy lata później produkcja osiągnęła liczbę trzech milionów egzemplarzy. W 1980 roku auto przeszło delikatną modernizację.

W 1979 roku do produkcji wprowadzono opracowaną we współpracy z Karmannem wersję kabriolet, której produkcję kontynuowano do września 1993 roku. W 1982 roku do gamy jednostek napędowych wprowadzono wersję GTD, czyli turbodoładowany silnik wysokoprężny o mocy 70 KM.

Do listopada 2009 roku pojazd produkowany był jako CitiGolf w Republice Południowej Afryki. Auto posiadało jedynie nadwozie oraz elementy techniczne z modelu Golf I, jednak wyposażenie oraz jednostki napędowe przejęte zostały z nowszych modeli marki. Do 1999 roku auto produkowane było w niezmienionej formie, a w 2004 roku otrzymało deskę rozdzielczą od Škody Fabia I. Przy okazji zmienione zostały także zderzaki oraz tylne lampy.
Nazwa Golf pochodzi od nazwy prądu morskiego Golfstrom.